Jste zde

Domů

Jeskyně a propasti

Články a příspěvky o krétských jeskyních a propastech

Soutěska Sarakinas

Soutěska Sarakinas Gorge se nachází na jihovýchodě řeckého ostrova Kréta, v pohoří Díkte.

Její další název je také Myrtos, podle stejnojmenné pobřežní vesničky. Leží v blízkosti malé vesnice Mithi a asi 15 km západně od města Ierapetra.

Délka soutěsky je asi 1,5 km a šířka od 3 do 10 metrů, pouze v několika málo bodech dosahuje větší šířky. Výška stěn dosahuje přibližně 150 m.

A jak se k ní dostanete? Od Ierapetry pojedete přes Myrtos a pak se dáte směrem na Ano Vianos na západ.

Soutěska Agia Irini

Krétská soutěska Agia Irini
Autor: Ma Rui

Soutěska Agia Irini začíná severně od města Sougia na jihu ostrova Kréta, poblíž stejnojmenné obce u silnice z letoviska Chania do Sougie. Cesta k soutěsce je na silnici jasně značena. Ideálním výchozím bodem pro putování je právě Sougia, kam se po skončení výletu zase vrátíte.

Putování propastí Midia

Okolí obce Elia na ostrově Kréta

Propast Midia se nachází přibližně 10 km východním směrem od města Heraklion na severu ostrova Kréta. Ke vstupu do tamní průrvy vedou dvě cesty.

První cesta vede z Heraklionu směrem na Agios Nikolaos, po asi 7 km se nachází po pravé straně benzínová čerpací stanice ECO a přibližně po kilometru je nepřehlédnutelný vjezd na stanici technické kontroly vozidel. Po dalším 1,5 km je opět po pravé straně štěrkové parkoviště a několik metrů od něho se již nachází vchod do propasti.

Kato Zakros

Kato Zakros je malé středisko, vzdálené asi 40 km jihovýchodním směrem od letoviska Sitia na ostrově Kréta. Je tvořeno jen několika domy, z nichž nejméně polovina jsou taverny, stojící jedna vedle druhé přímo na pláži. Jídlo, které se v nich nabízí, je velmi chutné a ceny jsou při tom poměrně příznivé. Většina domů nabízí také jednoduché ubytování. Místní pláž je čistá a upravená. Většina návštěvníků jsou turisté podnikající jednodenní výlety autobusy po Krétě. V hlavní sezóně sem také funguje dobré autobusové spojení ze Sitie.

Agia Roumeli

Krétská vesnice Agia Roumeli u moře

Přístavní vesnice Agia Roumeli se nachází na jihozápadním pobřeží ostrova Kréta u Libyjského moře, v dolní části soutěsky Samaria. Patří k "okresu" Sfakia, v prefektuře Chania. V zimních měsících zde žije jen pár desítek stálých obyvatel.

Přibližně dva kilometry daleko leží místo původní osady, dnes zvané "Palea Agia Roumeli". V roce 1952 byla obec zcela zničena silnou povodní a po vzniku národního parku a nové vesnice v přístavu se z ní stalo osamocené místo. Od podzimu roku 2008 se zde ale konají rozsáhlé opravy, a také se zde nachází původní kostel a hřbitov.

Výlet do propasti Samaria

Soutěska Samaria
Autor: Paradasos

Návštěvu propasti Samaria jistě nevynechá žádný milovník přírody, který navštíví ostrov Kréta. Protože soutěska patří mezi skutečné skvosty, je to evropský zázrak přírody. Průchod propastí je klasickým celodenním výletem, nutností jsou dobré turistické boty, pokrývka hlavy a dostatek tekutin. Na cestu se prosím nevydávejte, pokud nejste zcela fit, máte srdeční nebo jiné problémy.

Stránky

Kréta na Facebooku

Chania

20.07.2018 - 00:00

Clear skySouthwest, Gentle breeze, 5.1 m/s26°C

0 mm srážek

Tlak: 1008.4 hPa

Heraklion

20.07.2018 - 00:00

Clear skyWest, Light breeze, 1.8 m/s26°C

0 mm srážek

Tlak: 1008.3 hPa

Ierapetra

20.07.2018 - 01:00

Clear skyNorth, Light breeze, 2.1 m/s27°C

0 mm srážek

Tlak: 1007.7 hPa

Předpověď počasí na yr.no.