Jste zde

Domů

Příroda

Krétská fauna a flóra

Výlet na náhorní plošinu Omalos

Krétská náhorní plošina Omalos

Cestu na Omalos, náhorní plošinu na jižním svahu pohoří Dikti řeckého ostrova Kréta, mezi kopci Afendis Christos (2.141 m) a Troulou (1.416 m), je nejlépe začít na přímořské silnici (číslo E97) z města Ieapetra západním směrem na Ano Viannos.

Cesta přes pohoří Dikti

Krétské pohoří Dikti

Pohoří Dikti, nebo také Lasithi hory (řecky Lasithiotika Ori), je hřebenem na řeckém ostrově Kréta. Horský řetězec se nachází v jihovýchodní části ostrova, v krajích Iraklio (Heraklion) a Lasithi, mezi městy Heraklion a Agios Nikolaos.

Výlet do Bílých hor

Krétské pohoří Bílé hory

Výchozím bodem tohoto náročného výletu je vesnice Ammoudari, ležící na náhorní plošině Askifou, která se rozkládá přibližně uprostřed spojnice mezi Vrysses na severu a Chora Sfakion na jihu ostrova Kréta.

Zhruba uprostřed vesničky Ammoudari uvidíte ukazatel směrem na Tavri. Na rozcestí krátce za vesnicí se držte vlevo na asfaltové silnici. Ta se již brzy promění ve štěrkovou cestu, která je sjízdná pouze terénním vozem.

Výlet na Pachnes

Ve své pohnuté minulosti byl řecký ostrov Kréta častým cílem dobyvatelů. Region Sfakia na jihozápadě Kréty sestává z velké části z nepřístupných Bílých hor (Lefka Ori), jejichž vrcholky se tyčí se svými více než 2000 metry až k oblakům. Tato oblast byla útočištěm mnoha bojovníků za pravdu a území se nepodařilo dobyvatelům nikdy zcela podrobit.

Ostrov Dia

Krajina krétského ostrova Dia

Neobydlený ostrov Dia leží asi 12 km severně od Heraklionu, největšího města ostrova Kréta. Mezi letovisky Gouves, Malia a Chersonissos funguje spolehlivě lodní doprava, která nabízí mimo jiné i celodenní výlety právě na ostrov Dia. Během těchto výletů ovšem nezbývá vedle tříhodinové plavby, přestávky na koupání a oběda na palubě lodi příliš mnoho času na důkladné objevování ostrova.

Argiroupolis, 2. část

Krétské městečko Argiroupolis s náměstím
Autor: currybet

Kolem Argiroupolisu se nacházejí sladkovodní prameny s nádhernými vodopády, ze kterých čerpá pitnou vodu i město Rethymnon. Teče zde velké množství vody, které je obklopené mnoha romantickými tavernami. Některé z nich mají vlastní chov pstruhů, které si můžete vychutnat na talíři čerstvě připravené.

Prameny, které nevysychají ani v létě, plní obří cisterny a dříve také poháněly vodní mlýny. Římané zde díky ním postavili i lázně.

Stránky

Kréta na Facebooku

Chania

20.07.2018 - 00:00

Clear skySouthwest, Gentle breeze, 5.1 m/s26°C

0 mm srážek

Tlak: 1008.4 hPa

Heraklion

20.07.2018 - 00:00

Clear skyWest, Light breeze, 1.8 m/s26°C

0 mm srážek

Tlak: 1008.3 hPa

Ierapetra

20.07.2018 - 01:00

Clear skyNorth, Light breeze, 2.1 m/s27°C

0 mm srážek

Tlak: 1007.7 hPa

Předpověď počasí na yr.no.