Jste zde

Domů

Historie

Historie řeckého ostrova Kréta

Maroulas

Letovisko Rethymnon u moře
Autor: Romtomtom

Horská vesnička Maroulas se nachází v severní části ostrova Kréta, necelých 10 km od města Rethymnon, a asi 4 km od nejbližší pláže.

Pochází z byzantských a benátských časů, a nabízí tak všem návštěvníkům unikátní pohled do historické minulosti řeckého ostrova Kréta.

Jsou zde dokonce i stavby, které tu stojí více než 800 let a to i přes různá zemětřesení, která ostrov postihly.

Naleziště Agia Triada

Krétská planina Messara

Archeologické naleziště Agia Triada se nachází jižním hřebeni planiny Messara na jihu řeckého ostrova Kréta. Asi 2 kilomery daleko, směrem na severovýchod, najdete další vykopávky, a sice paláce Festos (Faistos).

Agia Triada je po Faistosu druhým největším osídlením mínojské kultury v západní části Messary. Svůj název získala podle dvoulodního kostela "Svaté trojice" ze 14. století, který stojí na kopci směrem na jihozápad.

Antická Falassarna

Ostrov Kréta a část antické Falassarny

Falassarna byla v období starověku přístavním městem na nejzápadnějším cípu řeckého ostrova Kréta, pod poloostrovem Gramvousa. Vykopávky tohoto antického města se nacházejí asi osm kilometrů západně od městečka Kissamos.

Dnešní osídlení Falassarna se nachází jižně od ruin, podél pobřeží zátoky Livadia. Kromě již zmíněného archeologického naleziště se zbytky přístavu, osady a chrámů patří k místním turistickým zajímavostem také dlouhé písečné pláže s bizarními skalními útvary.

Pevnost Frangokastello

Krétská pevnost Frangokastello

Benátská pevnost Frangokastello se nachází na jižním pobřeží řeckého ostrova Kréta, přibližně 80 km jihovýchodním směrem od města Chania. Z Chanie se k pevnosti dostanete přes vesničku Vrisses a náhorní plošinu Askifou, směrem na Chora Sfakion.

Vykopávky Itanos

Krétské antické vykopávky města Itanos

Abyste se dostali k archeologickým vykopávkám antického města Itanos, musíte se vydat po pobřežní silnici vedoucí z města Sitia dále východním směrem, k obcím Paleokastro a Zakros.

Přibližně ve dvou třetinách cesty, asi po 12 km, bude následovat po levé straně severním směrem odbočka vedoucí k zátoce Vai, kde se nachází světově proslulá "palmová pláž" řeckého ostrova Kréta.

Vykopávky Vasiliki

Krétské archeologické vykopávky Vasiliki
Autor: Tintern

Malá vesnička Vasiliki se nachází trochu na západ stranou od silnice z města Ierapetra na severní pobřeží ostrova Kréta. Pokud se se vydáte autobusem, tak spoje Agios Nikolaos - Ierapetra zastavují na znamení dole na hlavní silnici.

Stránky

Kréta na Facebooku

Chania

20.07.2018 - 00:00

Clear skySouthwest, Gentle breeze, 5.1 m/s26°C

0 mm srážek

Tlak: 1008.4 hPa

Heraklion

20.07.2018 - 00:00

Clear skyWest, Light breeze, 1.8 m/s26°C

0 mm srážek

Tlak: 1008.3 hPa

Ierapetra

20.07.2018 - 01:00

Clear skyNorth, Light breeze, 2.1 m/s27°C

0 mm srážek

Tlak: 1007.7 hPa

Předpověď počasí na yr.no.