Jste zde

Domů » Severní Kréta

Gouves

Letovisko Gouves

Gouves - jedna z ulic a kostel
Autor: kenpower

Gouves leží na severním pobřeží řeckého ostrova Kréta, asi 20 km východně od Heraklionu. Na první pohled nevypadá zrovna jako příliš hezká obec. Její název pochází ze středověku od slova "gouva", což znamená díra v zemi. Zemědělci totiž dříve do takových děr ukládali obilí. Dalo by se tedy říci, že obec je obydlená díra v zemi, která vznikla pro cestovní ruch, jako téměř všechno v tomto regionu. Přesto je třeba zmínit i pozitivní věci.

Gouves - okolí

Vykopávky panského domu Megaron

Stejně jako většina měst na východě Kréty je i městečko Gouves obklopeno vykopávkami z mínojského období. Mezi nejpozoruhodnější památky patří Megaron z Nirou, velký panský dům se čtyřiceti místnostmi. Archeolog Xanthoudidis zde nalezl bronzové předměty dokazující, že palác sloužil jako fara. Mezi další zajímavé vykopávky patří také Thenatas, kde bylo objeveno několik křtitelnic a jedinečné sochy orlů z vápence, které je možné obdivovat v archeologickém muzeu v Heraklionu a Lilien Villa, což je patrová budova se sedmnácti místnostmi.

Gouves

Pláž u městečka Gouves

Město Gouves leží na severovýchodě Kréty, 18 km východně od hlavního města Heraklion. Toto středisko má turistickou infrastrukturu na velmi dobré úrovni. V létě odsud můžete podniknout výlet lodí na protilehlý ostrov Dia. Vesnice Ano Gouves je vzdálena 2 km směrem do vnitrozemí. Kato Gouves má nekonečně dlouhou písečnou pláž, je to přímo ráj pro milovníky koupání. O víkendech bývá pláž hojně navštěvována také místními obyvateli.

Kréta na Facebooku