Jste zde

Domů

Kréta

Falasarna, Kréta

Informace pro turisty nejen o kulturních památkách a dějinách, ale i o atraktivních plážích, výletech a dalších zajímavostech.

Kréta je největší řecký ostrov s ohromující rozmanitostí. Patří k ní sněhem pokryté vysoké hory, množství pahorků s olivovými háji, stejně tak jako tisíc kilometrů pobřeží. Vyskytuje se zde mnoho vzácných rostlin, které na žádném jiném řeckém ostrově nenajdete. Kréta nabízí i mnoho turistických lokalit, od malých rybářských vesniček, přes odlehlá vnitrozemská sídla až pro prastaré přístavy, jako jsou například Chania a Heraklion, které existují již více jak 7000 let.

Trochu se vám tak pokusíme přiblížit mnohotvárnost Kréty. Velmi hezkou památkou jsou terasovité ruiny města Lato nebo přístav Agios Nikolaos na východě Kréty, stejně jako klášter Moni Panagia Kerá, založený ve 13. století. Na mnoha místech jsou krásné pláže. Kréta je však také hornatá, na západě se nachází pohoří Lefka Ori, pod Heraklionem se vypíná pohoří Dikti.

Najdete zde náhorní planiny a také jeskyně a soutěsky. Zajímavé je i údolí Amari, jižně od Rethymnonu, nebo úrodná nížina Messara, na jih od pohoří Ida. Ostrov má spoustu slunečných dní a tak jsou zde léta horká a suchá. Na Krétě je opravdu prvotřídní koupání, dosažitelné jen během pár hodin letu. Najdete zde sluneční svit a teplo od května do října, dlouhé pláže s idylickými zátokami a skvělé podmínky pro celkový odpočinek.

Při slově Kréta se vám také vybaví pojmy, které zdánlivě do našeho všedního života nepatří. Kdo by neznal Daidala a Íkara, kteří se svými voskovými křídly symbolizují odvěkou lidskou touhu po svobodě. Zamilovaný Zeus unesl krásnou Európu také právě na Krétu. Stále živá jsou ještě jména jako Nikos Kazantzákis, jehož román Řek Zorbas se stal předlohou pro kultovní film, nebo Mikis Thodorákis, který svojí hudbou ovlivnil v Řecku několik generací.

O tom se ovšem katalogy cestovních kanceláří nezmiňují, pro ně jsou Zeus a Íkaros pouhými historickými pojmy. Pokud jste na Krétě ještě nebyli, je možná načase to napravit. Jeďte a objevte tento kouzelný ostrov. A pokud byste se do něj zamilovali, žádné obavy, za rok se zase vrátíte a Kréta vás opět se všemi svými poklady přivítá. Patří k nim zářící slunce, vůně jasmínu a pomerančových květů i kousek studeného melounu, či podvečer u sklenky Metaxy se vzdáleným zvukem tradičního drnkacího nástroje buzuki.

Kréta na Facebooku