Jste zde

Domů » Severní Kréta

Památky v Rethymnonu

Rethymnon - benátský přístav
Autor: narvaleos

V nově restaurované mešitě Mastampas se nachází rethymnonské Paleontologické muzeum, které přibližuje srozumitelným způsobem dlouhou a pohnutou historii ostrova Kréta. Mezi exponáty se nachází také fosílie mořských živočichů a mnoho dalších zajímavých nálezů. Rimondi je kašna z benátského období, jeden z nejelegantnějších architektonických skvostů té doby. Je zdobená čtyřmi sloupy, mezi nimiž jsou uloženy tři lví hlavy. Kašna dává spolu s věžními hodinami, které bohužel dnes již nefungují, městu benátského ducha.

V archeologickém muzeu jsou shromážděny velice důležité sbírky od dob pozdního neolitu až po římskou epochu. Mezi nejvýznamnější exponáty patří nálezy z jeskyně Melidoni, z nekropole Armenier a z archeologických vykopávek Apodoulos, Monastiraki, Stavromeno, Vrysinas, Stavromeno, Elevthernas a Argiroupoli.

Muzeum historie a národní kultury má své sbírky v renovovaném měšťanském domě z 17. století, z doby benátské, v ulici Vernardou č.p. 28-30. Již samotná budova a její impozantní vnitřní dvůr stojí za návštěvu. V muzeu jsou vystaveny národní kroje, keramické koše, práce z kovu, staré mince, tkané a proutěné užitkové předměty a mnoho dalších věcí, které nám pomáhají nahlédnout do minulosti a poznat život našich předků.

Architektura ve městě byla ovlivněna mnoha vlivy, zvláště vliv renesance je patrný na mnohých soukromých domech, ale své stopy zde zanechala i doba dorská, jónská, korintská či toskánská, které jsou zřejmé po celém městě Rethymnon, nejvíce však na vstupních dveřích domů v ulicích Nikiforas Fokas, Arabatzoglo, Srnardou a ulici Arkadiou. Jediná brána, která se zachovala na městských hradbách je brána Goura.

V Rethymnonu je pořádán každoročně v červnu a červenci Festival renesance. V průběhu festivalu se obyvatelé oblékají do dobových kostýmů, všude zní renesanční hudba, lidé tančí, zpívají a slaví. Na nádvoří hradu nad městem se odehrávají divadelní představení. Festivalem žije celé město a noční vycházka za teplé letní noci po kamenné cestě nahoru k městským hradbám a na hrad, odkud se ozývá dobová hudba a hlahol veselých Řeků, je vskutku nezapomenutelným zážitkem.

Rethymnon - kašna Rimondi
Rethymnon - jeden z kostelů
Autor: Fathzer

Kréta na Facebooku

Chania

20.07.2018 - 00:00

Clear skySouthwest, Gentle breeze, 5.1 m/s26°C

0 mm srážek

Tlak: 1008.4 hPa

Heraklion

20.07.2018 - 00:00

Clear skyWest, Light breeze, 1.8 m/s26°C

0 mm srážek

Tlak: 1008.3 hPa

Ierapetra

20.07.2018 - 01:00

Clear skyNorth, Light breeze, 2.1 m/s27°C

0 mm srážek

Tlak: 1007.7 hPa

Předpověď počasí na yr.no.